همه چیز درباره اسکیت هاکی

اسکیت هاکی نوعی ورزش و بازی گروهی است که بازیکنان چوب هاکی مخصوص با خود همراه داشته و توپ مخصوص را به هدف گل شدن به سمت دروازه پرتاپ میکنند. این ورزش خود دارای زیرشاخه هایی از جمله هاکی روی یخ، هاکی رولر، اینلاین هاکی است که در ادامه به رشته اینلاین هاکی به طور مختصر می پردازیم.
اسکیت اینلاین هاکی چیست ؟
همان طور که اشاره کردیم اینلاین هاکی یکی از رشته های محبوب اسکیت هاکی می باشدکه مسابقات آن در سطح جهان برگزار می شود. در این رشته دو تیم با هم رقابت کرده و هر تیم باید 16 بازیکن و 2 دروازه بان و 4 بازیکن و یک دروازه بان درون زمین داشته باشد. هر خطا در این بازی 2 دقیقه می باشد و در صورتی که بازیکن 3 خطای 2 دقیقه ای انجام دهد از بازی اخراج می شود.
رشته اسکیت اینلاین هاکی در ایران
قوانین و مقررات برگزاری مسابقات قهرمانی بین المللی هاکی زیرنظر فدراسیون بین المللی اسکیت FIRS تعیین شده است. رشته اینلاین هاکی در ایران در سال 1374 معرفی شد و در سال 1383 زیرنظر فدراسیون همگانی در مسابقات آسیایی شرکت کرد و تا سال 97، ۲ بار در جایگاه سوم، ۱ بار جایگاه اول و ۱ بار قهرمانی آسیا را به دست آورد.
اسکیت اینلاین هاکی
نیاز به تجهیزاتی از جمله موارد ذیل را دارد :
• اسکیت: فریم این نوع اسکیت ها کوتاه است و قابلیت تبدیل به سیستم راکر را دارد. این نوع اسکیت به بازیکن اجازه می دهد چرخش ، دور زدن و تغییر مسیر سریع را داشته باشد. این اسکیت دارای چکمه هایی از جنس پلاستیک سنگین می باشد که برای حفاظت در برابر ضربات خشن طراحی شده است. چرخ این کفش ها دارای قطر 70-72 میلیمتر است که باعث پایین آوردن مرکز ثقل است.
• چوب که شامل دسته و تیغ است که مناسب برای ضربه زدن می باشد. جنس این چوب باید سبک و مقاوم میباشد . طول دسته این چوب از سر تا پاشنه نباید بیشتر از 150 سانتی متر و طول تیغ متصل به دسته نباید از 32 سانتی متر بیشتر باشد.
• سایر تجهیزات شامل دستکش،کلاه، وایزر، پد سینه، شلوارک، هاکی، گارد پا، آرنج بند می باشد.
زمین اسکیت اینلاین هاکی :
زمین مخصوص اسکیت هاکی باید محکم، ضربه پذیر و یکدست باشد. بهترین جنس زمین برای بازی هاکی پارکت است اما مواد اپوکسی، سیمان و آسفالت نیز برای این رشته مناسب است. ابعاد زمین باید حداکثر 5/555/25 متر می باشد. گوشه های زمین کمانی از دایره ای به شعاع حداقل 6 متر و حداکثر 40/7 متر مربع است. پشت و اطراف دروازه باید فنس قرار گیرد تا از اصابت توپ به تماشاچیان جلوگیری شود. تور دروازه باید به حدی آزاد باشد که توپ بعد از برخورد به تور به داخل زمین بازنگردد.
مدت زمان بازی اسکیت اینلاین هاکی چقدر است؟
اسکیت اینلاین هاکی دارای دو نیمه بازی است . مدت زمان هرنیمه 25-15 دقیقه است که در بازی های لیگ معمولا 20 دقیقه است. هر نیمه مدت یک دقیقه زمان استراحت دارد . همچنین مدت 2 دقیقه بین دو نیمه زمان استراحت وجود دارد. این بازی مانند هر بازی دیگر یک تیم به عنوان برنده انتخاب می شود. در صورتی که بعد از دو نیمه نتیجه بازی مساوی شود، 2 دقیقه زمان استراحت به تیم ها داده میشود و بعد از تعویض زمین ها 5 دقیقه زمان برای زدن گل تعیین کننده به تیم ها داده می شود. اگر باز هم بازی مساوی شد، بازی به پنالتی کشیده شده و هر تیم 4 پنالتی دارند. معمولا تیم مهمان پنالتی را شروع میکند و در برخی مواقع نیز با انداختن سکه زننده پنالتی مشخص می شود.در صورتی که باز هم نتیجه مساوی بود پنالتی ادامه پیدا می کند تا یکی از تیم ها برنده شود. امتیازات بعد از اتمام بازی بدین صورت می باشد: تیم برنده 2 امتیاز، مساوی 1 امتیاز و تیم بازنده امتیازی نخواهد داشت.

Leave a Reply

1 − یک =