همه آنچه که درباره اسکیت فری استایل نمی دانید!

ورزش اسکیت یکی از پرطرفدارترین و هیجان انگیزترین ورزش هایی است که خود دارای رشته هایی از جمله سرعت، هاکی، فری استایل، نمایشی و… می باشد . در این مقاله قصد داریم درباره رشته اسکیت فری استایل که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده، صحبت کنیم.
اسکیت فری استایل چیست؟
رشته فری استایل یکی از جدیدترین زیرشاخه های اسکیت است که در دنیا و اخیرا در ایران محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در این ورزش حرکاتی به صورت نمایشی با کمک موانع بخصوص انجام می شود .
تاریخچه اسکیت فری استایل
اسکیت فری استایل اولین بار در سال 1994 در کشور فرانسه معرفی شد و در سال 2000 در انجمن رسمی جهانی اسکیت مارپیچ به طور رسمی شروع به کار کرد. اولین دوره مسابقات جهانی این رشته در سال 2003 برگزار شد . در ایران رشته فری استایل در سال 1383 معرفی شد.
شاخه های اسکیت فری استایل
رشته فری استایل دارای زیرشاخه هایی به شرح ذیل می باشد:
1. شاخه اسپید اسلالوم
در این شاخه 20 مانع با فاصله 80 سانتی متری قرار گرفته است که شرکت کننده باید با یک پا و به صورت مارپیچ در زمان کمی موانع را پشت سربگذارد. پیست باید به گونه ای طراحی شده باشد که فضای کافی برای ایستادن یا برگشتن شرکت کننده درنظر گرفته شده باشد.
2. شاخه اسلاید
این شاخه شامل ترمز گرفتن در محدوده مورد نظر و تکنیک اصلاح و طول اسلاید کشیده شده می باشد که به زیبایی حرکات امتیاز داده می شود . همچنین شرکت کننده باید در محدوده انتخابی که معمولا 5 متر می باشد سُر بخورد.
3. شاخه فری جامپ
این شاخه همانطور که از نامش پیداست پریدن از روی یک میله با استفاده از رمپ در فضای باز و پرش از میله در فضای سربسته می باشد . فضای مورد نیاز برای این شاخه باید زمینی به اندازه 42*10 متر باشد .
4. شاخه فری استایل بتل
یکی از رشته های هیجان انگیز و گروهی فری استایل، بتل است. رقابت در گروههای 3 الی 4 تایی برگزار می شود. در این شاخه رقابت بر اساس نوع اجرا و تکنیک هایی است که به نمایش گذاشته می شود. در ابتدا گروههای شرکت کننده بر اساس رنکینگ جهانی بازیکنان انتخاب می شوند و افرادی که رنک نداشته باشند در انتهای گروه قرار می گیرند . افراد از موانعی که به صورت 4 ردیف در زمین قرار گرفته شده عبور می کنند و زمان آنها از عبور اولین مانع درنظر گرفته میشود. زمانی که هر بازیکن برای اجرا دارد30 ثانیه است. 1 الی 5 دقیقه هر بازیکن فرصت دارد تا خود را برای بازی گرم کند و تا زمان اعلام نام توسط مجری باید صبر کند. عبور از همه موانع برخلاف سایر شاخه های فری استایل ملاک نیست و به مهارت ها و حرکات بهتر امتیاز بیشتری داده می شود . لازم به ذکر است در این شاخه بازیکنان مجاز به انجام هر حرکت و مهارتی هستند.
قوانین اسکیت فری استایل کلاسیک
رشته اسکیت فری استایل مانند سایر رشته های ورزشی دارای قوانینی است که رعایت آن الزامی است. معمولا هر سال یکبار تغییراتی در این قوانین اعمال می شود.
• شرکت کنندگان قبل از هرچیز باید موزیک خود را انتخاب کرده و برای مسئول برگزاری مسابقات ارسال کند. زمان این موزیک باید یک دقیقه و چهل و پنج ثانیه الی 2 دقیقه باشد.موزیک باید با نوع اجرای بازیکن مرتبط باشد.
• حرکات چرخشی در این رشته در لبه های داخلی و خارجی و جهت های عقب و جلو انجام شود. امتیاز بر اساس نوع اجرا و دشواری حرکات درنظر گرفته می شود.
• موانعی که در رشته کلاسیک چیده می شود در 3 ردیف در ابتدا با اندازه 50 سانتی متر سپس 80 سانتی متری با 20 مانع و سپس با 120 سانتی متر با 14 مانع و در نهایت 80 سانتی متر با 10 مانع می باشد.
• هر بازیکن تنها می تواند یک بار اجرا داشته باشد.
چه کفشی برای اسکیت فری استایل مناسب است؟
هر کدام از رشته های اسکیت دارای کفش متناسب با آن رشته است. کفشی که برای اسکیت فری استایل مناسب است باید دارای بدنه و بست محکمی باشد تا از مچ پا محافظت کند. قطر چرخ های این کفش باید بین 72-76-80 میلیمتر می باشد. بهترین و مناسبترین کفش های این رشته فریم استیل سیستم راکر است. در این کفش ها 2 چرخ وسط 4 میلیمتر بزرگتر از چرخ های اطراف می باشد که کفش حالت الاکلنگی پیدا می کند. این طراحی به بازیکن امکان مانور بیشتری در اجرای حرکات می دهد.
پیست مناسب اسکیت فری استایل
همان طور که اشاره کردیم برای اجرای این اسکیت نیاز به فضای کافی می باشد تا موانع با فواصل مشخص در آن چیده شود. معمولا 12 متر زمین برای اجرای هر کدام از شاخه های اسکیت فری استایل نیاز می باشد .
آموزش اسکیت فری استایل
اگر همه شرایط برای انجام اسکیت فری استایل مهیا باشد اما به درستی آموزش داده نشود فرد نه تنها شرایط لازم برای شرکت در مسابقات را نخواهد داشت بلکه از اسکیت خود لذت نمی برد و ممکن است دچار آسیب های جدی شود. افرادی که دوره های ابتدایی اسکیت را گذرانده اند می توانند با توجه به علایق و استعداد خود این رشته را انتخاب کنند.

Leave a Reply

چهارده − 9 =